Inhoudsopgave
Lissabon, de hoofdstad van Portugal; een van de leukste stedentripbestemmingen in Europa. Het is de stad van 7 heuvels, gele trams, oranje daken en de pasteis de nata. Zorg dat je een paar goede gympen meeneemt want de stad is dus gebouwd op zeven heuvels, spierpijn gegarandeerd! Maar goed, er is dan ook een hele hoop te zien!
En het handige van zo’n heuvelachtig landschap? Je kunt de verschillende wijken vanaf een afstandje zien liggen. De leukste wijken om te verblijven en/of te bezoeken heb ik voor je op een rij gezet. Ik heb zeven maanden in Lissabon gewoond en kan je dus alle leuke plekjes vertellen. Om het allemaal nog iets makkelijker te maken, geef ik je ook een berg aan hoteltips om te overnachten. Ontdek waar te verblijven in Lissabon om een superleuke stedentrip te hebben!
Wat is het centrum van Lissabon?
Het centrum van een stad wordt vaak bepaald aan de hand van de meeste bezienswaardigheden of de plek waar de rest van de stad omheen gebouwd is (een groot plein bijvoorbeeld). Al leert ervaring inmiddels dat er in grote steden vaak meerdere ‘centrums’ in een stad te vinden zijn, zoals bijvoorbeeld in Londen en Parijs.
Lissabon is een vrij uitgestrekte stad, met veel verschillende wijken die de moeite van het bezoekje waard zijn. In Lissabon ligt het toeristische centrum vooral rondom de wijk Baixa, omdat je hier de meeste bezienswaardigheden vindt. Hier moet je dus verblijven als je dichtbij de highlights wilt zitten, bovendien kun je met de metro makkelijk naar andere buurten in de stad.
Lissabon heeft ook nog een historisch centrum en hoewel dat uit meerdere wijken bestaat, is Alfama het belangrijkste deel. Alfama is namelijk de oudste wijk van Lissabon, nadat het de grote aardbeving van 1755 vrijwel ongeschonden doorkwam.
De wijk ligt op een heuvel waardoor je mooi uitzicht hebt over de omgeving. Bovendien vind je er een hoop cafeetjes, winkeltjes en snoezige kronkelige straatjes met huisjes waar de klanken van traditionele fadomuziek uit de ramen naar buiten komt.
Zijn er gevaarlijke buurten in Lissabon?
Ja, er zijn wel wat minder veilige buurten, maar daar zul je als toerist niet komen. In het toeristische centrum zou ik rondom Martim Moniz, Interdente en Cais do Sodré ’s nachts een beetje op je spullen letten, en niet alleen rondlopen. Maar goed, er rijden dag en nacht Ubers en overdag is alles veilig.
Ik ben in Cais do Sodré ook wel eens benaderd of ik ‘iets wilde kopen’, maar toen ik vriendelijk bedankte, werd ik ook meteen met rust gelaten. Lissabon is echt een heel veilige stad, veiliger dan de meeste andere Europese steden.
Waar heb ik gewoond?
Ik heb zeven maanden in Lissabon gewoond, en heb daardoor verschillende buurten goed leren kennen. Ik heb in zes verschillende buurten gewoond in de stad: Santos/Santa Catarina, Rossio, Graça, Chiado, Areeiro en Entrecampos/Sete Rios. Gedeeltelijk in toeristische delen dus, en gedeeltelijk in lokale buurten. Echt letterlijk van oost naar west en van Noord naar Zuid.
Mijn favoriete buurten om te wonen waren Santos/Santa Catarina (leuke hotspots), Chiado (lekker centraal) en Areeiro (lekker rustig en local). Mijn minst favoriete plek om te wonen was de buurt rondom Rossio (beetje gure omgeving). De buurt Entrecampos/Sete Rios zou ik ook niet per sé aanraden omdat het ver uit het centrum is, en er voor toeristen weinig te beleven is.
De leukste wijken in Lissabon
Zijn er behalve onderstaande buurten nog plekken die ik aanraad, maar die niet een uitgebreide beschrijving krijgen?
- Avenida da Liberdade heeft superveel hotels. Het is de grootste boulevard van de stad, en hoewel de straat zelf niet heel bijzonder is (vooral dure winkels), is het wel heel centraal gelegen qua openbaar vervoer, dus een prima keuze.
- Saldanha ligt een beetje buiten het centrum, maar is daarom juist wel chill. Het is rustiger, en hier zitten heel veel (vegan) hotspots! Ook zit je dichtbij een aantal leuke parken.
- Campo do Orique is heel populair bij expats, omdat het hier ook barst van leuke restaurantjes, groen en een overdekte foodmarkt.
Als je dichtbij het strand wilt verblijven, kijk je het beste naar een verblijf in Cascais, Estoril of aan de andere kant van de rivier: Costa Caparica (populair bij surfers), Setúbal & Sesimbra.
Baixa
De wijk die je niet mag (kunt) overslaan in Lissabon is het hart van de stad: Baixa. Baixa is een levendige wijk en kan in het hoogseizoen flink druk zijn. Het ligt tussen de wijken Chiado en Alfama in en overleefde – in tegenstelling tot Alfama – de aardbeving niet waardoor het veel gebouwen van na die tijd kent. Vandaar ook de klinische lay-out met strakke straten die als een soort grid zijn aangelegd. Inmiddels is Baixa al eeuwenlang back in business en vind je hier de meeste bezienswaardigheden en (betaalbare) winkels.
Baixa wordt ook wel de benedenstad genoemd, de naam Baixa betekent ook ‘laag’. Het ligt op zeeniveau. Daarom rijdt (onder meer) hier de welbekende kabeltrein naar de hoger gelegen wijken. Ook de Santa Justa-lift ligt in Baixa. Deze verbindt de Santa Justa-straat met het Carmoplein in Chiado. De triomfboog Arco da rua Augusta aan het Praça do Comércio is ook een opvallende verschijning die de moeite van het bewonderen waard is.
Baixa is vanwege zijn locatie een prima plek om je te baseren in Lissabon, want je wandelt zó naar bezienswaardigheden, Chiado of Alfama. En anders kun je vanaf hier ook makkelijk de metro of Tram 28 pakken naar andere plekken in de stad. Bovendien is het fijn dat het op zeeniveau ligt, want dan hoef je minder te klimmen. Er zitten hier in de buurt een aantal leuke brunchzaakjes en barretjes.
Je vindt Baixa leuk als je houdt van: een levendige omgeving vol bezienswaardigheden waar je van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat vakantie kunt vieren. Het is misschien wel de handigste en meest centrale locatie van Lissabon om je tijdens een stedentrip te vestigen.
Hotel tips voor Baixa:
- Pousada de Lisboa: Het stijlvolle vijfsterrenhotel Pousada de Lisboa is onderdeel van de Small Luxury Hotels of The World. Het heeft alles: ligging in hartje Lissabon, luxe ingerichte kamers, wellness- en fitnesscentrum en een sfeervolle uitstraling. Dit is de beste keuze voor luxe reizigers.
- Vincci Baixa: Een viersterrenhotel in het centrum van Baixa met dagelijks ontbijt en modern ingerichte kamers. Het ligt om de hoek van de beste winkels. Dit is de beste keuze voor reizigers die komen om te shoppen.
- Hotel Lis – Baixa: Dit comfortabele driesterrenhotel in hartje Lissabon is modern ingericht, voorzien van gemakken als gratis ontbijt en huurauto’s en fietsen. Dit is de beste keuze voor budgetreizigers die centraal willen verblijven.
Alfama
De wijken die je in dit lijstje vindt liggen (bijna) allemaal op een rij. De oudste wijk is Alfama en ligt het meest oostelijk in het centrum van Lissabon. Alfama is het enige stuk waarin je Lissabon voor de grote aardbeving van 1755 nog kunt herkennen. Het is grotendeels intact gebleven en dat is direct de reden dat deze wijk zo charmant is om doorheen te wandelen. De smalle kronkelende weggetjes brengen je van het ene fotogenieke stuk naar het volgende.
Alfama is een leuk gebied voor een (free) walking tour. Er valt veel over te vertellen en te zien. Zo ligt de kathedraal van Lissabon er (Sé de Lisboa), maar ook het indrukwekkende kasteel Castelo de São Jorge. Die laatstgenoemde ligt trouwens bovenop een heuvel, dus bereid je voor op wat klimwerk (maar het uitzicht is het waard!).
Verder is Alfama, met een ligging direct naast Baixa én de titel van oudste wijk, een drukbezocht stuk Lissabon. Start je dag vroeg en je hebt nog niet zo’n last van de vele toeristen. Bovendien is een stad zien ontwaken altijd leuk om te zien. Ook is het de plek om ’s avonds terug te keren voor een drankje in een Fado-restaurant met live muziek.
Ik vind Alfama trouwens niet een heel prettige wijk om ’s avonds in het donker rond te lopen, als vrouw alleen. Het is ongetwijfeld veilig, maar door alle donkere steegjes voelt het toch een beetje onprettig. Maar met vrienden had ik daar geen last van.
Je vindt Alfama leuk als je houdt van: historische stadscentra met kronkelende straten en fotogenieke plekjes. Het hart van de Fado in Lissabon. Hier zitten enorm veel hotels.
Hotel tips voor Alfama:
- Memmo Alfama: Dit luxe viersterrenhotel kijkt uit op de Taag, heeft een wijnbar, buitenzwembad en sfeervolle, comfortabele hotelkamers. Ontbijten en borrelen kan in de bar van het hotel. De beste keuze voor luxe reizigers.
- Hotel Riverside Alfama: Dit driesterren designhotel ligt op een toplocatie net naast het drukke Baixa. De sfeervol ingerichte kamers liggen vlakbij de Taag en het OV. De beste keuze voor stelletjes.
- Olissippo Castelo: Dit viersterrenhotel met panoramisch uitzicht op de stad heeft kamers met een eigen terras, is sfeervol ingericht en ligt centraal in de stad. De beste keuze voor budgetreizigers.
Principe Real
Principe Real is één van mijn favoriete wijken vanwege de prachtige statige gebouwen, bekleed met de meest prachtige tegeltjes, die je hier vindt. Bovendien is het een wijk met veel héél goede restaurants, en prachtig uitzicht over de rest van het centrum.
Het klinkt misschien al een beetje koninklijk (de naam betekent koninklijke prins), en zo voelt de wijk ook. Het is de duurste wijk om in Lissabon te wonen. Maar dat bekent niet dat het geen sfeer heeft, en heel klinisch is. Juist niet: het barst van de prachtige stadspaleizen en leuke parkjes. De botanische tuin is ook echt suuuuper fijn. Ook handig is dat je vanaf hier zo in Estrela, Bairro Alto of Avenida da Liberdade (de belangrijkste boulevard van de stad) bent.
Je vindt Principe Real leuk als je houdt van: een chique wijk vol prachtige gebouwen, goede restaurants en op wandelafstand van het centrum.
Hotel tips voor Principe Real:
- Jasmim by Shiadu: Deze guesthouse heeft vier sterren en heeft super vriendelijk personeel. Het is bovendien heel eclectisch en origineel ingericht en serveert elke ochtend een heerlijk ontbijt. Je zult ongetwijfeld heerlijk slapen in het heerlijke bed na een lange dag sightseeing.
- Casa do Principe: Het huis van de prins, zo heet deze accommodatie. En een prinselijk verblijf zul je dan ook zeker hebben! De kamers zijn ruim en statig ingericht, hebben authentieke details als hardhouten vloeren en authentieke fresco’s en hebben uitzicht op de tuin of de stad.
Bairro Alto
Bairro Alto grenst aan het noordelijke stuk van de wijk Chiado en staat vooral bekend om haar kunstzinnig uitspattingen en uitgaansgelegenheid. Zo zijn er ontelbaar veel cafés, barretjes en restaurants waar je van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat terecht kunt. Gevolg van de uitgaansvibe die er hangt, is dat alles ’s ochtends wat rustiger op gang komt. Tijd zat om je nog eens om te draaien dus.
Die kunstzinnige uitspattingen in Bairro Alto vind je onder andere terug in de creatieve winkels en boetiekzaakjes. Alleen al leuk om naar te kijken. Struin langs de winkels, geniet van het mensen kijken vanaf het terras en wandel door de kleurrijke straten van Bairro Alto.
Voor grootse bezienswaardigheden moet je niet in deze wijk zijn, wel als je uitgaansgelegenheden zoekt. Maar laten we eerlijk zijn, de kleine dingen die je onverwacht opvallen zijn vaak de leukste herinneringen aan een vakantie.
Ga je ’s avonds Bairro Alto in? Vanaf een uur of 21:00 komen de meeste mensen richting Bairro Alto en wordt het écht gezellig. Mensen staan hier graag op straat te drinken. Niet zo’n uitgaanstype? Dan is een andere wijk om in te verblijven wellicht een betere keuze voor je. Het is, sowieso wel de moeite waard om overdag door de wijk te wandelen. Genoeg te zien!
Je vindt Bairro Alto leuk als je houdt van: het uitgaansleven, en de leukste hotspots ontdekken.
Hotel tips voor Bairro Alto:
- Bairro Alto Hotel: Dit centraal gelegen boetiekhotel ligt in een prachtig 18e-eeuws pand en heeft stijlvolle kamers (de badkamers <3). Er is een restaurant op locatie en als hotelgast heb je exclusief toegang tot het dak met uitzicht. De beste keuze voor stelletjes op zoek naar romantiek en luxe.
- 9Hotel Mercy: Dit moderne viersterrenhotel in hartje Lissabon heeft een rooftopbar, diverse kamers waarvan een deel panoramisch uitzicht over de stad biedt en OV dichtbij. De beste keuze voor reizigers op zoek naar een centraal gelegen hotel.
- Hotel Botanico: Een gezellig driesterrenhotel In Bairro Alto met een dagelijks ontbijt. De kamers zijn comfortab el en voorzien van alles wat je nodig hebt om uitgerust de stad te kunnen verkennen. De beste keuze voor budgetreizigers.
Chiado
Chiado ligt direct onder Bairro Alto, ten westen van Baixa en grenst ten zuiden aan de rivier de Taag. Het staat bekend als het winkel-deel van Lissabon centrum. Hier moet je zijn als je wilt shoppen! Past dat niet helemaal binnen je budget? Je vindt hier ook een aantal heel leuke restaurantjes en bezienswaardigheden.
Je zult al snel merken van Chiado heel wat hoogteverschillen heeft, dus je krijgt meteen een gratis work-out tijdens je citytrip. Verder zie je in deze wijk tijdens het wandelen heel wat moderne gebouwen. Dit heeft alles te maken met een grote brand in 1988 die maar liefst 18 panden verwoestte. De renovaties leverden prachtige (en héle dure) panden op.
Een van de bezienswaardigheden, en tevens een van de grootste overblijfselen van de aardbeving in 1755 zijn de ruïnes van Convento da Ordem do Carmo. Nog zo’n indrukwekkende kerk is de Igreja do Loreto, gebouwd op de plek waar in de 14e eeuw de stadsmuren stonden.
Je vindt Chiado leuk als je houdt van: een centraal gelegen wijk met veel winkels en keuze uit allerlei uiteenlopende (goede) restaurants.
Hotel tips voor Chiado:
- Hotel do Chiado: Dit luxe viersterrenhotel ligt centraal in Lissabon en heeft onder meer een rooftopbar met uitzicht op de stad, kamers met een eigen terras en een uitgebreid ontbijtbuffet. De beste keuze voor luxe reizigers.
- Lisbon Arsenal Suites: Wanneer je ook graag een eigen keuken tot je beschikking hebt, dan is Lisbon Arsenal Suites iets voor jou. Vlakbij de metro en sfeervol ingerichte kamers. De beste keuze voor reizigers die graag zelf koken (met lokale ingrediënten, lekker!).
- Hotel Borges Chiado: Dit driesterrenhotel ligt centraal in de stad, heeft een fitnesscentrum en kamers voorzien van alle gemakken. De beste keuze voor budgetreizigers.
Cais do Sodré
Cais do Sodré is een van de wijken in Lissabon waar recentelijk veel aan opgeknapt is. Deze voormalige achterstandswijk is inmiddels al enkele jaren een bruisende, sfeervolle wijk. Je vindt er allerlei hippe hotspots als foodhallen, restaurantjes met de lekkerste gerechten en (variaties op) lokale lekkernijen en chillplekken langs het water.
Deze wijk was ooit een vissersdorp. Begrijpelijk, want Cais do Sodré grenst namelijk direct aan de Taag, waardoor je vanaf veel terrasjes, sommige hotels en simpelweg tijdens het wandelen een prachtig uitzicht hebt over het water. Je kunt hier ook lekker hardlopen.
Een van de bezienswaardigheden in deze wijk is Pink Street. Deze, letterlijk roze, straat is een knipoog naar de periode waarin het wat minder ging met deze wijk. In dit gebied bevond zich vroeger namelijk het ‘red light district’ van Lissabon. Nu een gezellig, Instagramproof, ‘pink light district’. Hier vind je veel bars en discotheken.
Je kunt hier vanaf Cais do Sodré ook de boot pakken naar Costa Caparica of de trein naar Cascais.
Je vindt Cais do Sodré leuk als je houdt van: de leukste restaurants en bars, en dansen tot de zon opkomt.
Hotel tips voor Cais do Sodré:
- Lx Boutique Hotel: Van simpele kamers tot themakamers en suites, viersterrenhotel Lx Boutique heeft het allemaal. Met uitzicht op de Taag, een centrale ligging en autoverhuur beschikbaar. De beste keuze voor luxe reizigers.
- York House Hotel: Dit sfeervolle viersterrenhotel ligt in een prachtig oud klooster, heeft comfortabele kamers, een prachtige binnentuin en ligt vlakbij het OV. De beste keuze voor stelletjes.
Santa Catarina / Estrela / Santos
De reden dat ik deze drie wijken bijeenvoeg, is omdat het aan elkaar grenst, en qua sfeer heel erg op elkaar lijkt. Dit is één van mijn lievelingsbuurten van Lissabon, want hier vind je alle hippe hotspots. Dit is echt het hipsterdeel van Lissabon, waar op zondag de rijen buiten de deur van brunchzaakjes staan. Je hebt hier ook veel leuke cafeetjes om te werken.
Qua bezienswaardigheden is hier niet veel te zien, je zit er dus voornamelijk voor de sfeer. Al zou ik een bezoekje aan Jardim Estrela niet overslaan, dat is een heerlijk park. De regio die ik omschrijf ligt ten (zuid)westen van Bairo Alto & Chiado, en je mag een flinke heuvel aflopen om er te komen (op de terugweg kun je Tram 28 pakken ;-)). Je loopt vanaf hier ook makkelijk naar de rivierkade. De straatjes zijn hier nauw en de huizen oud en gehorig, maar je zit wel in een historisch gebouw in het hartje van de hipsterbuurt!
Je vindt Santa Catarina / Estrela / Santos leuk als je houdt van: leuke boetiekjes, hippe café’s en omringd worden door digital nomads & expats.
Hotel tips voor Santa Catarina / Estrela / Santos:
- Selina Secret Garden Lisbon: Dit hippe driesterrenhotel ligt vlakbij verschillende wijken in de stad, heeft alles van studio’s tot eenpersoonskamers en een gedeelde keuken. En natuurlijk een eigen zwembad en rooftopbar! De beste keuze voor sociale reizigers of digital nomads, want er zit ook een toffe coworkingspace.
- Palacio Ramalhete: Dit exclusieve boetiekhotel zit in een 18e eeuws stadspaleis en is van alle luxe voorzien. De kamers zijn stijlvol ingericht met oog voor de originele details, hebben uitzicht op de rivier en het buitenzwembad op de binnenplaats is verwarmd. Mocht je het niet weten: hier woonde Madonna de eerste twee jaar dat ze in Lissabon woonde! Dit is de perfecte keuze voor stelletjes die een romantisch verblijf willen.
Graça
De laatste wijk in Lissabon zelf die de moeite van het benoemen waard is, is Graça. En dat vind ik eigenlijk het leukere zusje van Alfama. Het ligt namelijk op dezelfde heuvel, heeft veelal dezelfde stijl, maar is qua vibe veel prettiger en relaxter.
Waar Alfama is overgenomen door de hotels en toeristenaccommodatie, is dat in Graça veel minder het geval. Het is een populaire wijk bij expats, maar je vindt er ook veel locals. De wijk is jong, bevat veel street art, prachtige uitzichtpunten, leuke cafeetjes en een vintage market op dinsdag & zaterdag.
Één van mijn favoriete dingen om te doen in Graça is om naar de Miradouro de Rosso Senhora do Monte te gaan en daar te genieten van het beste uitzicht over de stad.
Hotel tips voor Graça:
- Patio São Vicente: In een hoek van de 13e eeuwse stadsmuur vindt je deze schattige huisjes rondom een binnenplaats. De smaakvolle appartementen liggen op wandelafstand van het Pantheon.
- Dona Graca Lisbon Apartments: Deze luxeappartementen met zwembad zitten in een gerenoveerd gebouw uit de 19e eeuw. Er zijn zowel studio’s als appartementen beschikbaar, en een aantal hebben een eigen balkon. Tram 28 stopt in de buurt, en je kunt je dag rustig beginnen met een kopje thee in de tuin als je wilt.
Waar te verblijven in Belém
Belém is een gezellige stadsdeel aan de Taag (rivier) op een half uurtje met het OV vanaf het centrum van Lissabon. De gebouwen en straten in de stad zijn net zo fotogeniek als die in de wijk Alfama en het uitzicht is er misschien nog wel mooier dan in Cais do Sodré.
Het grote voordeel van Belém is dat het er merkbaar rustiger is dan in het grote Lissabon. Wanneer je even genoeg hebt van de drukte die een grote stad met zich meebrengt, dan pak je simpelweg de stoptrein naar Belém. Belém voelt echt als zijn eigen dorp (dat was het ook lang) met zijn eigen winkels, restaurants en bezienswaardigheden.
De bezienswaardigheden in Belém zijn een aantal van de belangrijkste in Lissabon. Bezoek onder meer de Mosteiro dos Jerónimos, een niet te missen klooster in het centrum van de wijk, en een prachtige tropische tuin genaamd Jardim Botânico Tropical. Je kunt vanaf hier ook makkelijk naar het leuke LX Factory dat vol concept stores en hippe hotspots zit.
Je vindt Belém leuk als je houdt van: een rustigere, maar niet minder mooie omgeving met een aantal van de belangrijkste bezienswaardigheden van de stad. Je zit tussen Lissabon en Cascais in, perfect als je stad en strand wilt combineren.
Hotel tips voor Belém:
- Altis Belem Hotel & Spa: Je uitstapje naar Belém de meest comfortabele ervaring ooit maken, doe je door te verblijven in het luxe vijfsterrenhotel Altis Belem. Kamers met panoramisch uitzicht, uitgebreide wellnessfaciliteiten en een zonneterras op het dak. De beste keuze voor luxe reizigers op zoek naar ontspanning.
- Hotel Jeronimos 8: Een stijlvol viersterrenhotel vlak naast het Mosteiro dos Jerónimos klooster en vlakbij het treinstation. Met dagelijks ontbijt en een binnenplaats. De beste keuzes voor reizigers die centraal willen verblijven in Belém.